top of page

Co je to Metafyzická Anatomie (MAT)?

Metafyzická Anatomie od Evette Rose je technikou osobního rozvoje, která se zaměřuje na uvolnění traumatu. Bolest, kterou zažíváme, vidí jako příznak traumatu, které je v těle nadále aktivní. Tělo se snaží uzdravit a tak nás tímto způsobem upozorňuje, že něco není v pořádku. Metafyzická Anatomie nabízí soubor technik, pomocí kterých je trauma možné efektivně a citlivě uvolnit, a nechat tak odejít bolest, která vznikla následkem těchto událostí.

Co je to trauma? Týká se mě to?

Traumatem se rozumí prožití situace, ve které se člověk cítí ohrožený. Může se jednat o fyzické napadení, zranění, ale například i o nedostatek pozornosti v dětství či dlouhodobý stres. Trauma v těle vytváří biologickou změnu, která se může dědit i několik generací, jak nám ukazují poznatky epigenetiky. Tato změna způsobuje, že jsme náchylnější k určitým onemocněním a pocitům. Váš život proto může být ovlivňovaný zážitky Vašich rodičů, prarodičů, ale i mnohem vzdálenějších předků. Stejně tak může být člověk poznamenaný situací, ve které je svědkem traumatu někoho jiného.

Během traumatické situace se tělo snaží ochránit spuštěním série instinktů, jako je například boj, útěk nebo schovávání se. Ty se následně spojí s pocity, například s osamělostí, beznadějí či bezmocí. Lidé kvůli dlouhodobému potlačování pocitů a fyzických reakcí téměř ztratili schopnost trauma uvolnit přirozeně. Tělo si tudíž neuvědomuje, že nebezpečí už pominulo a spuštěné instinkty a emoční stres v těle dál pracují a přetěžují v organismu místa, kde jsou aktivní. Stejná konstelace instinktů a pocitů se u různých lidí projevuje na stejných místech, nezávisle na věku, pohlaví či kultuře. Z tělesného stavu je proto možné usoudit, jaký druh traumatu ho přivodil. Tyto informace jsou dostupné v knize Metafyzická Anatomie, díl 1., která na 740 stranách shrnuje 679 různých nemocí a neduhů a jim odpovídajících pocitů a psychických stavů. Tato kniha je ideální pro každého, kdo se snaží hlouběji porozumět situaci a vyřešit svoje obtíže, nebo v jejich řešení podpořit někoho dalšího, například z pozice terapeuta či psychologa. Rejstřík nemocí je k nahlédnutí zde. Knihu je možné zakoupit zde - zatím pouze v angličtině. Kniha neučí techniku MAT, pojednává pouze o klíčových emočních komponentech fyzických problémů.

Proč Metafyzická Anatomie funguje? Čím se liší od ostatních technik?

Metafyzická Anatomie nabízí nástroje k efektivnímu a citlivému uvolnění traumatu. Na úrovni 1 pracuje s traumatem z dospělosti a dětství, na úrovni 2 a 3 také navíc s traumatem z vývoje v děloze / početí a také traumatem zděděného po předcích. To vše bez nutnosti trauma znovu prožít nebo si ho pamatovat. Využívá pocitů, které traumatická situace vyvolala, aby našla jádro problému, “vypne” spuštěné instinkty přežití a uvolní spojení, které se utvořilo mezi nimi, pocity, a na úrovni 2 také našimi potřebami. Tělo trauma na fyzické úrovni ukládá v mozku, ale i svalech a dalších tkání a také v energetickém poli člověka. MAT je umožňuje adresovat všechny najednou.

CZ: Co je to MAT?: Team Members

MAT s problémy pracuje na úrovni:

Emoční

• uvolnění emocí na všech úrovních

Fyzické

• instinkty

• limbický systém

• plazí mozek

• dědičné zatížení:

- stres na DNA

- uzdravování početí

- plodové uzdravování

Mentální

• sjednocení částí (vnitřní konflikt)
• strach ze změny
• strach z úspěchu
• sabotování sebe sama
• potřeby a nezdravé asociace

Duchovní

• rozpojení spojení s lidmi, které nám už v životě neslouží
• zatížení z minulých životů

CZ: Co je to MAT?: List

MAT je unikátní také prací s důvody, kvůli kterým tělo odporuje uzdravení. Z pohledu MAT se nám tělo snaží vždycky pomoct, nikdy není proti nám. Pokud tedy máme problém nechat nějakou bolest odejít, je to proto, že se v ní tělo naučilo pro sebe vidět prospěch a nedokáže si představit, že by tyhle potřeby mohlo naplnit i jiným způsobem. Celý proces uzdravení je pak takto blokován. MAT proto také využívá technik couchingu, aby si s jejich pomocí tělo uvědomilo, že i přestože se vzdá těchto skrytých výhod (hidden benefits), může své potřeby naplnit zdravým a pozitivním způsobem, nikoliv na svůj úkor.

MAT pracuje s klidnými stavy, které jsou pro nás přirozené. Nejedná se o žádné přeprogramování, po uvolnění traumatu tělo samovolně rozpojí neuronová spojení, ve kterých probíhaly reakce ovlivněné traumatem a naváže spojení nová a pozitivní. MAT se nesnaží změnit myšlenky, kterých máme tisíce – uvolní zdroj, ze kterého pochází a změna proběhne jako důsledek tohoto uvolnění.

Pocity obvykle necítím, bude pro mě Metafyzická Anatomie fungovat?

Tělo často instinktivně potlačuje pocity jako způsob, jak se odpojit od traumatické situace, protože nevidí jinou možnost, jak se s ní vyrovnat. MAT proto s touto situací počítá a umí si s ní poradit. Celková efektivita metody je samozřejmě individuální.

Jak mi může Metafyzická Anatomie pomoci?

Metafyzická Anatomie Vám může pomoci adresovat jakýkoliv fyzický a emoční blok či bolest a podpořit Vás v jejich uzdravení. Může se jednat například o zlepšení sebevědomí, vztahů s partnerem či rodiči, podpora v léčbě závislosti (jak fyzické, tak psychologické - např. hraní počítačových her, gamblování), znovuobjevení radosti v životě, adresování emočních příčin úrazů a nemocí.

Metafyzická anatomie nenahrazuje odbornou lékařskou či psychoterapeutickou péči.

Za jak dlouho můžu vidět výsledek? Jak je to s fyzickými problémy?

To pochopitelně záleží na povaze problému. Změnu v emocionálním stavu člověk pocítí už po jednom sezení. U fyzických problémů často emoční komplexita neodpovídá tomu, jak závažný se problém jeví z lékařského hlediska. Pokud se jedná o dlouhodobý problém, například bolavá záda, která se ozývají každý měsíc několik desítek let, typicky se jedná o složitější záležitost, protože se na ni v průběhu let nabalují další vrstvy.​

CZ: Co je to MAT?: Text
bottom of page