top of page
Search
  • Writer's pictureDiana H. Chero

Dni planetarne: sobota, dzień Saturna

Koncept "dni planetarnych" czy też "planety dnia" jest czymś, co łatwo przeoczyć posługując się językiem polskim. W języku angielskim jest to bardziej oczywiste:

Saturday - Saturn day - dzień Saturna - sobota


Dni i godzin planetarnych można używać do planowania swojego tygodnia, odprawiania rytuałów, tworzenia talizmanów lub stosowania remedii własnego horoskopu. Jeśli w Twoim horoskopie urodzeniowym dana planeta jest w niekorzystnym położeniu, w korespondujący z nią dzień możesz oddać się czynnościom, które "zadowolą/nakarmią" tę planetę.


Do tematu można podejść w sposób empiryczny i po prostu spróbować współpracy z planetami - zobaczyć, czy w jakiś sposób poprawia to Twoją jakość życia, czy też nie. Z racji tego, że moja urodzeniowa Wenus znajduje się bardzo blisko Słońca, sama podjęłam się eksperymentów z dniem Wenus, czyli piątkiem. Rezultaty były czasami oszałamiające. Trzeba przy tym mieć świadomość, że łączymy się (mniej lub bardziej świadomie) z kolektywami, które czczą danego boga/boginię i jest to również operowanie w systemie zamkniętym, w którym zasoby są ograniczone. Warto pamiętać, aby połączyć się ze Źródłem jedynym i pewnymi jego aspektami, a nie iluzją Źródła. Wtedy dedykujemy każdy dzień innemu obliczu Źródła, który przejawia się w naszym życiu poprzez archetypy związane z planetami.


Zaczynamy wg porządku Chaldejskiego, czyli od Saturna - planety, która porusza się najwolniej spośród siedmiu tradycyjnych planet.


Dzień Saturna nie zaczyna się w sobotę o północy, ale wraz ze wschodem Słońca w sobotę. To samo dotyczy pozostałych dni. Pierwsza godzina po wchodzie Słońca będzie też godziną Saturna, a kolejne będą przynależeć do planet wg wcześniej wspomnianego porządku Chaldejskiego: Saturn, Jowisz, Mars, Słońce, Wenus, Merkury i Księżyc. Wraz z zachodem Słońca zaczynamy planetarną noc. Sobotnia noc jest nocą Merkurego, gdyż pierwsza godzina po zachodzie Słońca przynależy do Merkurego. Kto nie chce się bawić w samodzielną kalkulację, może skorzystać z tej strony internetowej (strona jest w języku angielskim): https://www.astrology.com.tr/planetary-hours.asp


Twój rodzaj współpracy z daną planetą może przybrać charakter religijny lub świecki w zależności od Twojej własnej preferencji. Niektórzy dedykują małe ołtarzyki danemu bóstwu i odmawiają hymny orfickie (w przypadku Saturna byłby to Hymn Kronosa, boga czasu), inni zaś przywdziewają odzież w kolorze korespondującym z wybraną planetą. Barwami Saturna są brązy, szarości, ciemnoniebieski i czarny.


Dzień Saturna jest dobrym dniem na zadania, które wymagają naszej cierpliwości, zaangażowania, dyscypliny, odpowiedzialności i dojrzałego podejścia. Saturn włada tym, co wytrzymuje próbę czasu. Jeśli masz przed sobą monotonne obowiązki, spróbuj wykonać je w sobotę.


Jeśli chcesz skupić się na ciele, w soboty zadbaj o swoje kości, stawy, zęby, paznokcie, żyły, kostki, łydki, kolana i skórę - są to części ciała, za które odpowiedzialne są znaki Saturnowe, czyli Koziorożec i Wodnik.


Według Kalendarza Księżycowego wydawanego przez Czwarty Wymiar (szczególnie polecany w mojej rodzinie) soboty są dobrym dniem na odwiedziny osób starszych. Warto wtedy szukać rady i mądrości u tych, którzy przeżyli więcej i/lub borykali się z tymi samymi wyzwaniami, co my.


Saturn włada też instytucjami i systemami rządowymi, jednak w soboty trudno będzie nie pocałować klamki w urzędach. Zróbmy zatem to, co możemy zrobić z domu i przez internet.


Czas, przemijanie, granice, karma - to tematy, którym możesz przyjrzeć się w soboty podczas medytacji nad energią Saturna lub poczas wcześniej wspomnianych monotonnych obowiązków.


Saturn porusza się powoli i sprzyja spóźnieniom - tej planecie się nie śpieszy, więc w soboty nie zaczynaj rzeczy, które mają przynieść szybkie rezultaty. Jeśli szukasz natychmiastowej satysfakcji, to z Saturnem nie będzie Ci po drodze. Jeśli jednak chcesz zgłębić pokorę, zalety dojrzewania i struktur, Saturn Ci pomoże... na swój sposób. Tradycyjnie Saturn jest malefikiem ("tym, co czyni zło"), więc jego lekcje i wsparcie mogą okazać się pomocą, której nie rozumiemy lub o którą nie prosiliśmy. Patrząc wstecz, narzekanie na doświadczenia Saturnowe brzmią jak "To wino jest stare, a ten ser spleśniały". Tego, co Saturn Cię nauczy, nic Ci nie odbierze. Lekcje, z których uciekłeś/aś, upomną się się o Ciebie - taka to twarda miłość. Soboty są na akceptacje tego, co trudne do zaakceptowania i wzięcie odpowiedzialności za to, co nas spotyka. Ale na to każdy dzień jest odpowiedni


Współpraca z Saturnem uwzględnia też kryształy, rośliny i zioła.

• Kryształy i kamienie: węgiel, hematyt, brązowy jaspis, gagat, obsydian, onyks, sól, serpentyn i czarny turmalin

• Rośliny i zioła: amarant, buk, burak, rokitnik, cyprys, konopie, skrzyp, bluszcz, lobelia, mimoza, bratek, patchouli, topola i pigwa

(źródło: https://spell-hub.com/2015/12/20/offerings-to-saturn/)


Lubisz pracować kartami tarota? W soboty oddaj się kontemplacji nad kartą IX Pustelnik i jej symboliką.


Jeśli jesteś obeznany/a we własnym horoskopie, spróbuj poświęcić soboty na tematy związane z Domem, w którym znajduje się Twój urodzeniowy Saturn oraz z Domami w znaku Koziorożca i Wodnika. Jeśli potrzebujesz wsparcia w ustaleniu powyższych kwestii, możesz umówić się ze mną na konsultację astrologiczną pod adresem booking@spiritualcoaching.eu - pomogę Ci ustalić, które planety potrzebują Twojej uwagi i jak Ty osobiście możesz skorzystać z dni planetarnych.


Niektóre praktyki związane z obchodzeniem dni planetarnych wywodzą się z różnych tradycji kulturowych i religijnych. Graniczą z magią, alchemią i okultem. Pamiętaj, aby czuć się komfortowo z tym, czego się podejmiesz i nie rób nic wbrew sobie. Ty decydujesz, jak bardzo chcesz się zaangażować i z jaką intencją. Koniec końców jest to jedynie sposób doświadczania rzeczywistości kuratowany wg Ciebie.


Pozdrawiam,

Diana Chero


kontakt: booking@spiritualcoaching.eu

•••

Dzień z Duszą, warsztaty w Szczecinie, 19 marzec: https://sklep.goldenratio.org.pl/dzien-z-dusza-marzec2022


THL poziom 3 online, 9 kwiecień: https://sklep.goldenratio.org.pl/.../The-Highest-Law.../104


Kompletny Kurs "Certyfikowany Przewodnik THL", 1. edycja początek 27 kwiecień: https://sklep.goldenratio.org.pl/THL-kompletnykurs
8 views0 comments

Recent Posts

See All
Post: Blog2_Post
bottom of page